Niedziela. 24 czerwca 2018. Imieniny: Danuta, Dan, Danisz, Emilia, Jan, Wilhelm.

Dziennik elektroniczny

dziennikEL

Mapka dojazdu

MAPKA STASIN

Karta Dużej Rodziny

Oficjalny portal EU

ue

700 lat Motycza


Pierwsza pomoc

Bezpieczna

przeglądarka internetowa
dla dziecka

logo-na-fdn

 

portal wiem

Pogoda

unesco

zwiedzaj lublin

Czy podoba Ci się nasza nowa strona?
 
Start
Aktualności
Święto Konstytucji 3 Maja Drukuj

kot

Fot. S. Furtak. Uczniowie szkoły biorący udział w uroczystej akademii uświetniającej obchody Święta Konstytucji 3 Maja z nauczycielem j. polskiego mgr I. Gajkoś.

Pierwsze dni maja to czas ważnych świąt patriotycznych oraz innych wydarzeń w dziejach kraju, które stanowią fundament naszej tożsamości narodowej. Są wyrazem kultywowania tradycji narodowej i istotnym elementem wychowania.
W dniu dzisiejszym, tj. 27 kwietnia br., obchodziliśmy w naszej szkole -wypadającą w przyszłym tygodniu - 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Tę podniosłą uroczystość uświetnił występ uczniów, którzy w krótkiej inscenizacji przybliżyli dzieje uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.
Młodzi aktorzy z właściwą sobie swobodą i profesjonalizmem odegrali przypisane im role przysparzając wszystkim obecnym sporo radości i wzruszeń, za co im serdecznie dziękujemy.
Godnie i aktywnie uczcijmy Święto Narodowe Trzeciego Maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za granicą. Mamy nadzieję, że te święta majowe wzmocnią w nas przywiązanie do najważniejszych wartości i będą zewnętrznym świadectwem szacunku dla pięknych narodowych tradycji. Wszystkim życzymy udanej majówki!

     nauczyciel j. polskiego –mgr I. Gajkoś

 
Światowy Dzień Ziemi Drukuj

kot

20 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. W czasie szkolnego teleexpressu uczniowie przedstawili w humorystyczny i zabawny sposób zagadnienia dotyczące ekologii. Teleexpress poprowadzili Krzysztof Czyścioszek i Paweł Segreguj. „W moim magicznym domu” rewelacyjnie i z przymrużeniem oka, zaśpiewał Maciej przedstawiając rozbawionej widowni kotka - Igorka i kumpla Bartka.

kot

Problemami zanieczyszczenia Ziemi martwiło się rodzeństwo Kamil i Agatka. Recyklingowa rewia mody uświadomiła nam, jak można zrobić coś z niczego. Na pokazie w Stasinolanie zaprezentowali się „światowej sławy projektanci”- Mateo Bucz, BiBi, Boski Pioor, Jaku Fita, Nastazja, Tom Szak, Żoga, Kacpero Du, Nikol, Amel Zur, Młody Wilczek i Olciej. Kreatorów mody na wybieg zapraszały Anna i Paulina. Na koniec, jak to bywa w teleexpressie, z listy przebojów wybrano piosenkę „Jesteśmy dziećmi Ziemi”, którą zaśpiewała kl. IV.

Scenariusz napisały i nad całością czuwały nauczycielki,
przyrody Regina Wójcik i biologii Ewa Chojnacka

 
Czas na rower Drukuj

alt

Nareszcie zrobiło się ciepło i można pojeździć na rowerze. Dla dzieci jazda na rowerze to jedna z ulubionych form aktywności. Ważne jest, żeby jazda na rowerze była bezpieczna i dlatego warto przypomnieć sobie podstawowe zasady ruchu drogowego. Kim jest rowerzysta?
Rowerzysta to kierujący, który musi przestrzegać przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych oraz poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem.
Rowerzysta nie może jeździć bez trzymania, co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach. Nie wolno jechać obok innego uczestnika ruchu, z wyjątkiem sytuacji, gdy poruszanie się  po jezdni obok innego roweru nie utrudnia poruszania się innym uczestnikom ruchu i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Wyposażenie roweru
Rower musi być wyposażony, w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku, z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, a z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. Warto też zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą.
Wyposażenie rowerzysty
Dla własnego bezpieczeństwa rowerzysta powinien założyć kask i kamizelkę odblaskową. Z tego samego powodu nie należy mieć słuchawek na uszach w czasie jazdy. Obowiązkowo kask muszą mieć dzieci przewożone na rowerze w siodełkach.
Obowiązki na drodze
W przypadku braku pasa ruchu dla rowerów oraz pobocza rowerzysta powinien poruszać się po jezdni, trzymając się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.
Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru.
Dziecko na rowerze
Dziecko w wieku do lat 10 jadące na rowerze jest traktowane, jako osoba piesza i może się poruszać po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej.
Po ukończeniu 10 roku życia dziecko może przystąpić do egzaminu na kartę rowerową. Dokument ten powinny posiadać osoby od 10. do 18. roku życia, a bez niego, osoby w tym przedziale wiekowym nie powinny poruszać się rowerem po drogach.
Na rowerze można przewozić dziecko do lat 7, o ile jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną podróż. Przewozić inne osoby na rowerze może osoba, która ukończyła 17 lat.

alt

  mgr Regina Wójcik i
mgr Dagmara Martynowska

 
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Drukuj

kurtyna W dniu 2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który jako święto narodowe został ustanowiony na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. 02 maja nie jest przypadkową datą, gdyż tego dnia 1945r. polscy żołnierze zdobywający stolicę nazistowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę między innymi na Kolumnie Zwycięstwa w berlińskim Parku Tiergarten oraz na budynku Reichstagu. W to szczególne święto warto przypomnieć kilka najważniejszych faktów o barwach i fladze narodowej oraz omówić zasady ich należytego eksponowania.
Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce od 2004r., a zwyczajem charakterystycznym dla święta jest przywieszanie Flagi RP do drzewca, co ma stanowić wyraz szacunku dla symboli i barw Polski.
Barwy polskiej flagi zostały uregulowane prawnie na mocy specjalnej ustawy podjętej przez Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę 7 lutego 1831 roku. Po okresie zaborów i odzyskaniu niepodległości barwy narodowe stały się przedmiotem uchwały Sejmu Ustawodawczego z sierpnia 1919 roku.
Eksponując barwy narodowe i flagę państwową powinniśmy przestrzegać następujących zasad[1]:
-Flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona;
-Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią;
-W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona jest do połowy masztu.
-Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody;
-Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem;
-Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie, w kolejności zgodnej z hierarchią;
-Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu;
-Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków;
-Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
W myśl obowiązujących do dziś zapisów ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, flagą Rzeczpospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach bieli i czerwieni w proporcji 5:8, umieszczonych na maszcie. W odróżnieniu od barw narodowych flaga ma określone, wskazane wcześniej proporcje. Natomiast barwy narodowe mogą charakteryzować się dowolną długością i szerokością (przy czym szerokość pasów musi być taka sama). Flaga i barwy narodowe towarzyszą mam we wszystkich ważnych momentach. Dlatego też powinniśmy je prezentować w zgodzie z tradycją, obowiązującymi zasadami i otaczać należytym honorem.

[1] A. Znamierowski, Insygnia, symbole i herby polskie, Świat Książki, Warszawa 2003, s. 158-160.Warszawa 2005, s. 24.

 
Gminny Konkurs Piosenki Drukuj

kot

"Wygraj Szansę" to Gminnny Konkurs Piosenki, którego celem jest odkrywanie talentów artystycznych dzieci do lat 14 z terenów wiejskich. Konkurs odbył się 20.04.2018r. w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Motyczu. Każda ze szkół podstawowych była reprezentowana przez solistę, a niektórym wykonawcom towarzyszyli uczniowie tworzący tło choreograficzne.
Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: dr Agata Kusto Instytut Muzyki UMCS w Lublinie, Anna Olszak Zastępca Wójta Gminy Konopnica, Agnieszka Skowronek-Skałecka inspektor ds. kultury i promocji, Małgorzata Sulisz Dom Kultury w Motyczu, Karolina Kędziora pracownik UG.
Komisja konkursowa z pośród solistek wybrała laureata do reprezentowania Gminy Konopnica w programie Wygraj Szansę. Uczestniczki konkursu otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.
Szkołę Podstawową w Stasinie na etapie gminnym reprezentowały Nikola Kowalczyk i Tatiana Boychuk z kl. VI. Do konkursu piosenki Nikolę przygotowywała Pani mgr Liliana Bator- nauczyciel muzyki. Nikola zaśpiewała piosenkę „Nie mów nie” z repertuaru Marty Gałuszewskiej, a Tatiana zatańczyła choreografię z baletu. Ogólne wrażenie artystyczne spowodowało, że ich występ słuchało się i oglądało z ogromną przyjemnością.

kot

Życzymy naszym wspaniałym i utalentowanym dziewczynom, Nikoli i Tatianie, by dalej rozwijały swoje talenty i doskonaliły warsztat artystyczny.

mgr Regina Wójcik wychowawca kl. VI

 
Kolorowy tydzień Drukuj

alt

alt

 
Więcej artykułów…
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 5 z 85

Szkoła Podstawowa w Stasinie
Stasin 61
21-030 Motycz
woj. lubelskie
 

Ring ring

telefon (fax): 81 5031039

e-mail: szkola@spstasin.com.pl

 

Godziny pracy sekretariatu szkoły:

 

Pn. 08:00 - 16:00
Wt. 07:00 - 15:00
Śr. 07:00 - 15:00
Czw. 07:00 - 15:00
Pt. 07:00 -  15:00

Sekretarka: mgr Arleta Żydek

 

 

 

Galeria zdjęć
galeria

logo projektor

 

 

 

 

  


 

Słownik

Wpisz wyrażenie polskie lub angielskie:
Adam Misztal 2012.